От доста време вече в Google Analytics има възможност да се отчитат не само показвания на цели страници, но и отдлени интеракции в самата страница. Например, ако в дадена страница има видео плеър, човек може да следи колко от хората кликат на бутоните за плей, пауза и стоп.
Едва наскоро обаче реших да използвам тая функционалност в реален и сравнително посещаван сайт (btv.bg), за да проверя с реални данни предположенията си за дизайна.
Как се ползва event tracking
Google Analytics има метод _trackEvent, който може да се вика и му се предават няколко параметъра по този начин:
_trackEvent(category, action, opt_label, opt_value)
Какво означават отделните параметри си пише в документацията на Analytics – супер кратко, ясно и пълно описание на event tracking.
Иначе с jQuery тракера се вика така:
$(document).ready(function(){
$('#Logo a').click(function(){
pageTracker._trackEvent("Navigation", "Click Logo", document.title);
});
});
Накратко това означава, че когато документът се зареди, javascript почва да следи за всеки клик върху линка и когато иам такъв ивент, записва в Google Analytics.
Резултати за някои интерфейсни елементи
Никой не споделя линкове по имейл
В тествания сайт под всяка новина, видео, анкета и т.н. има по няколко линка за споделяне в социални мрежи от сорта на Facebook, Twitter и т.н. Един от линковете беше „Препрати по имейл”, което означава да изпратиш на някой по имейл линк към съответната новина.
Предположението ми беше, че никой не ползва тази функционалност. И наистина – статистиката показа, че нищожен процент (разбирай хилядни от процента) от хората, които са заредили страница с новината, кликат върху този линк.
В интерес на истината едва два пъти повече хора кликат на линка за споделяне в туитър. Споделянето във Facebook e най-популярната опция, но не си представяйте нещо феноменално като цифри.
Факт е обаче, че ефектът от един линк споделен във Facebook или Twitter е доста по-голям, тъй като всичките познати на човека, споделил линка биха го видели и евентуално кликнали обратно към вашия сайт. Докато при случая със споделянето по имейл единствено получателят на имейла би кликнал и посетил вашия сайт. С други думи – макар и кликовете по линковете за споделяне в социалните мрежи да не привличат кой знае колко повече внимание, ефектът от тях е доста по-голям.
Нещо, което би могло да влияе върху този резултат е начинът, по който е кръстен линка. „Препрати по имейл” е един вариант. По големите български новинарски сайтове най-често се използва или иконка с писмо без допълнитлен текст, или иконка с писмо и текст „Изпрати”, или „Изпрати по e-mail”. В англоезичните сайтове изглежда има възприет стандарт – иконка на писмо и текст „E-mail”. На английски обаче “e-mail” може и да е глагол, за който няма превод с една дума на български – „имейлнѝ”/”имейлване”. Честно казано обаче се съмнявам да има достатъчно добър вариант, който драстично да повиши кликанията върху този тип линкове (остава си добър повод за мултивариантно тестване).
Продължението следва
3 responses to “Три извода от events tracking в Google Analytics (първа част)”
Нов пост в изоставения ми блог: Три извода от events tracking в Google Analytics (първа част) // http://www.mchell.net/xp/401
This comment was originally posted on Twitter
Много интересно! С интерес очаквам продължението!
[…] Bulgarian Experience « Три извода от events tracking в Google Analytics (първа част) […]