В редица проекти, които са свързани с изработката на представителни сайтове (такива, които имат преди всичко за цел да представят дадена компания или продукт, а не да предлагат богата интерактивност), предварително създаваме информационната архитектура за сайта.
Предаваме диаграма със схемата на сайта – отделните раздели, страници и връзките между тях. После предоставяме списък със страниците, за които ще имаме нужда от съдържание и което трябва да бъде предоставено от клиента. Обикновено е един Excel файл, в който са изброени всички страници в сайта.
Обаче клиентите нямат опит със създаване на подобен вид съдържание и обикновено изпращат всички налични маркетингови материали, презентации, годишни отчети и т.н. В някои случаи дори опитват да пишат текстове, но резултатът често е от типа “Фирма Чвор ЕТ е създадена през 1899 година от Льольо Льольов и Ганьо Ганьов” – което разбира се е ужасно безполезно.
Нормално е след това специалист, който се занимава с писане и оптимизиране на текст за уеб, да оправи нещата. Но доста пъти е трудно от оскъдната и неособено приятна за четене информация да сглобиш запленяваща история.
Не знам защо не ми е хрумвало до момента, но сега като гледам какво са ми изпратили поредните клиенти в опит да запълнят онзи екселски файл и си мисля, че щеше да им е много по-ясно каква е целта на цялото упражнение ако бях включил и връзки към реални страници от реален сайт, които да илюстрират горе-долу към какво съдържание се стремим – като обем, стил, информация и т.н.
Вместо това сега от стотина файла с презентации, PDF, таблици и текстове, които някой си е играл да събира и дори създава, трябва да се чудя как да извлека и обработя смислената информация, за да запълня 15-те страници на сайта.
Сигурен съм, че ако бях показал на хората пример за страници “За компанията”, “Продукти” и другите щяха да изпратят много по-полезни материали.
Leave a Reply