Наскоро имах възможност да наблюдавам как хора свалят нелегално филми от интернет. За всеки филм разбира се им трябваха субтитри на български език. За щастие имаха на разположение subs.unacs.bg – сайт предназначен единствено да предлага български субтитри за огромно количество филми.
Каква изненада обаче. Хората не успяваха да намерят субтитрите, които им трябваха и доста се фрустрираха от неуспехите си. Но защо?
Сайтът има добра търсачка, която при въвеждане на заглавието на филма връща доста резултати. Звучи чудесно: търсачката работи, хората я намират и изплзват лесно.
Проблемът обаче беше в представянето на резултатите.
За търсените субтитри имаше 6 резултата, които не се отличаваха почти по нищо смислено – единствено по името на ъплоудъра, броя сваляния и неразгадаемите жълти точки.
Изправени пред подобен избор хората започваха да свалят всички субтитри подред и да ги пробват. Разбира се повечето бяха неподходящи. Изнервящо.
Ключът от палатката се крие в допълнителната информация, която се показва, когато човек мине с мишката върху заглавието на даден ред:
Един от редовете в тази допълнителна информация – “Доп. инфо” съдържа и името на файла, за който се отнасят субтитрите. Единственото, което трябва да направи човек, разполагащ с това доп. инфо и сваления преди това файл с филма е да сравни двата текста. Лесно? Не съвсем.
Повечето хора въобще не разбираха, че трябва да минат с мишката върху заглавието, камо ли да обърнат внимание на това, което се появява като данни в новопоявилото се прозорче.
Съвсем просто решение на този сериозен проблем с ползваемостта на страницата с резултати е точно това парченце допълнителна информация – заглавието на файла – да се показва директно в таблицата, без нужда от движения с мишката.
Подобен е проблемът и с падащите менюта, които все още често се срещат по сайтовете. И причината потребителите да не се справят добре с подобни дизайнерски решения е в техните когнитивни навици. Както Джарид Спуул пише “Потребителите първо вземат решение и след това кликат“, т.е. преди да мръднат с мишката, за да посочат заглавието на филма (в нашия случай), те вземат решение за това на кой линк да кликнат. Когато не разполагат с необходимата информация да вземат правилно решение, те налучкват. Което очевидно не е добре, защото повишава риска от грешки и съответно раздразнение и загуба на време.
P.S. [1 юни 2007] Стори ми се да напиша това, защото този сайт правен очевидно от geeks за geeks е достигнал завидна популярност и влиза топ 50 на най-посещаваните от българи сайтове според класацията на alexa.com.
2 responses to “Скрита информация на страницата – not cool”
А тъй, напръй ся и сравнение със титрите на САБ, да стане по-интересно.
Това за mouse over беше много полезно инфо.
tnx!